Halı ve kilimlerin uzun ömürlü olması için özenli kullanılması ve düzenli bakımının yapılması çok önemlidir.Tüylerinin yatım yönüne göre halının haftada 1-2 defa ön yüzü, kenarlarından katlanarak ayda bir defa arka yüzü süpürülmelidir. Halılar yaklaşık 3 ayda bir kaliteli bir halı şampuanı ile talimatlarına uygun olarak temizlenebilir.Islak veya rutubetli yerde uzun süre kalan halı çürüyebilir. Halılar su ve rutubetten korunmalıdır. Rutubet almış bir halı vakit kaybetmeden havadar bir yerde kurutulmalıdır.Halılara kullanıldığı ortama göre 3-5 yılda bir profesyonel yıkama yapılması gerekebilir. Halının profesyonel bir temizliğe ihtiyacı var ise mutlaka bu işi bilen, güvenilir bir firmaya başvurulmalıdır. Halılar ve kilimler kesinlikle kuru temizlemeye verilmemeli ve evde yıkanmamalıdır.Halının saçaklarını halının altına katlamak, klor içeren ağartıcılarla yıkamak ve tarak benzeri aletlerle taramak sakıncalıdır. Bu gibi durumlar saçakların yıpranmasına ve çabuk kopmasına sebep olur. Saçak veya kenarlarından sökülmeye başlayan halılar mutlaka bir ekspere gösterilerek iyice sökülmeden tamir ettirilmelidir.Halılar kesinlikle silkelenmemelidir. Silkeleme esnasında havanın yaratacağı basınç halının uzunlamasına çeşitli yerlerinden yarılmasına sebep olur.Halının üzerine temas eden mobilya ayaklarının sivri uçlu olmamasına dikkat edilmelidir. Mobilyanın ayakları sivri ise altına bir halı parçası (düz makina halısı veya keçe) konulmalı veya sivri uçların içine girebileceği genişlikte ahşap veya metal aksamlar yaptırılarak ayaklarına monte ettirilmelidir.Kullanılmayan halıların mutlaka güvelere karşı toz veya tablet naftalin ile naftalinlenmesi gereklidir. Naftalin halının havlı (tüylü) yüzeyine serpilmeli, halının arka yüzü dışta kalacak şekilde katlanmalıdır. Halı, mümkünse bez bir torba içinde, rulo şeklinde muhafaza edilmelidir. Naftalinin halının yüzeyi ile temas etmesinde bir sakınca yoktur. Halılar altı ayda bir havalandırılmalı, naftalinleme işlemi tekrarlanmalıdır. Devamlı kullanılan ve temizliği yapılan halılar güve barındırmaz.

PRATİK LEKE ÇIKARMA YÖNTEMLERİ
Trikloretilen gibi bir Kuru Temizleme Solventi ile aşağıdaki 3 çeşit solüsyon ve bir miktar emici beyaz bez veya kağıt havlu gereklidir. 
Deterjan Solüsyonu: ¼ litre ılık suya bir tatlı kaşığı dolusu normal deterjan.
Deterjan/Sirke Solüsyonu: Deterjan solüsyonu içerisine bir tatlı kaşığı dolusu beyaz sirke ilave edilerek elde edilir. 
Amonyak Solüsyonu: Bir çorba kaşığı dolusu amonyak bir bardak ılık suya ilave edilir.

Kullanılacak solüsyonu fazla göz önünde olmayan bir kenarda deneyin. Lekeyi dıştan içe doğru temizlemeye dikkat edin. Lekeyi temizlemeye başlamadan önce halınızın renklerinin solup solmadığını kontrol edin.
ÇAY, KAHVE, ŞARAP Dökülen sıvıyı kuru bezle kurulayın. Deterjan/Sirke Solüsyonu ile lekeyi dıştan içe doğru silin ve sık sık kuru bezle kurulayın.
MEYVA, MEYVA SUYU, KOLA, SIVI İÇECEKLERDökülen sıvıyı kuru bezle kurulayın. Deterjan/Sirke Solüsyonunu azar azar kullanarak dıştan içe doğru temizleyin ve kuru bez ile kurulayın. Daha sonra Amonyak Solüsyonu tatbik edin ve iyice kurulayın.
ÇİKOLATA, DONDURMA, SÜT, YUMURTA, KANDökülen maddenin fazlalığını kör bir bıçakla sıyırarak alın. Deterjan Solüsyonu ile dıştan içe doğru silin ve kurulayın. Daha sonra Amonyak Solüsyonu ile temizleyin ve kurulayın.
RUJ, OJE, SAKIZ, ZİFT, AYAKKABI BOYASI, YAĞ, GRES, MUMDökülen maddenin fazlalığını kör bir bıçakla sıyırarak alın. Önce Kuru Temizleme Solventi ile daha sonra da Deterjan/Sirke Solüsyonu ile temizleyin ve kurulayın.
TUTKAL, ÇİMENDökülen maddenin fazlalığını kör bir bıçakla sıyırarak alın. Deterjan Solüsyonu ile dıştan içe doğru temizleyin. Bez ile kurulayın.
İDRARİdrarın fazlalığını bez ile kurulayın. Deterjan/Sirke Solüsyonunu azar azar kullanarak temizleyin ve kuru bez ile sık sık kurulayın.